«
«
Kullanıcı Masası
Hoşgeldin Ziyaretçi

Kategoriler
[h2]NTGFatura Socket İmzalama Aracı[/h2] E-Fatura/E-Arşiv imzalamakla alakalı daha öncede bir kaç makale yazmıştım, ama daha önce yazdığım makaleler PHP odaklı makalelerdi. Bu yazımda ise Soket bağlantıdan bahsetmek istiyorum. Soket bağlantı ile imza atmak için yapmanız gerek çokta bir şey yok aslında, KamuSM'den aldığınız elektronik imzayı pc'ye taktıktan sonra tek yapmanız gerek yazının sonunda sizlerle paylaşmış olduğum imzalama aracını indirip Java yüklü bir pc'de çalıştırmak, aracı çalıştırdığınız zaman sizden port girmenizi veya varsayılan portu kullanmanızı isteyecektir, ardından 6 haneli KamuSM'den aldığınız e-imzanın şifresini girmenizi isteyecektir.

Devamı için tıklayın...
KamuSM'nin test amaçlı kullanım için dağıtmakta olduğu sertifikalara bu adresten ulaşabilirsiniz: http://www.kamusm.gov.tr/hizmetler/test_sistemi/test_sistemi_kullanici_sertifikalari.jsp indirmiş olduğunuz sertifikalar ile PHP ortamında E-Fatura XML dosyalarına rahatlıkla imza atabilirsiniz. Ancak eğer Akis ve benzeri smart kartlar ile imza atacaksanız bu fonksiyonlar işinizi görmeyecektir, kartlar ile imza atmak için bu konumuzu inceleyebilirsiniz: [url=http://yucelkahraman.com.tr/php-icin-e-fatura-imzalama-araci.html]http://yucelkahraman.com.tr/php-icin-e-fatura-imzalama-araci.html[/url]

Devamı için tıklayın...
Etiketler: , ,
E-Fatura imzalama ile alakalı internette türkçe kaynak yok denecek kadar az, bu sebeple bu yazıyı hazırlamayı uygun gördüm. KamuSM'nin dağıtmakta olduğu Java ve .NET platformları için hazır kütüphaneler var, ancak bu kütüphaneleri PHP ile kullanmak için bağımsız çalışan bir araç gerekiyordu. Biraz araştırma yaparak ve KamuSM'nin dağıtmakta olduğu Java kütüphanesinin de yardımıyla bir araç geliştirdim ve bunu sizlerle paylaşmak istedim. PHP ile java kullanmak aslında oldukça basit, yeterki Java sınıfı [b]çalıştırılabilir bir jar[/b] dosyası haline getirilsin, bu konuda PHP'nin exec veya shell_exec fonksiyonları işinizi rahatlıkla görecektir. Aşağıda imzalama işlemini yapan Java sınıfı bulunuyor.

Devamı için tıklayın...
Yücel KAHRAMAN