«
«
Kullanıcı Masası
Hoşgeldin Ziyaretçi

Kategoriler
[h2]PHP İle E-Fatura Soap Sunucu Oluşturma İşlemi[/h2] Daha önce yazmış olduğum makalelerin ve paylaştığım kodların yetersiz kaldığını gördüm, bu sebeple yeni bilgiler paylaşma gereği duydum. GİB bizden iki adet Sunucu adresi istemekte bunlardan bir tanesi E-Faturaların GİB'e hangi adresten gönderileceği ile ilgili, diğeri ise GİB'in bize göndereceği E-Faturaları hangi adrese ileteceği ile ilgilidir. Şunu en başından belirtelim ki her iki adresi de aynı olarak verebiliriz bunda bir sakınca yoktur. Sadece bize yollanan E-Faturalar zip ile sıkıştırılmış ama text formatında gelmektedir, gelen E-Faturaları bozmadan almamız gerekiyor, zira bir karakter eksik ya da fazla olursa imza geçersiz olur. Bazen gönderdiğimiz E-Faturalar büyük boyutlu olur, bu sebeple PHP MTOM işlevini kullanmamız gerekiyor, aksi taktirde gönderdiğimiz E-Faturalar, gönderim aşamasında kesintiye uğrayarak bozulabilir.

Devamı için tıklayın...
KamuSM'nin test amaçlı kullanım için dağıtmakta olduğu sertifikalara bu adresten ulaşabilirsiniz: http://www.kamusm.gov.tr/hizmetler/test_sistemi/test_sistemi_kullanici_sertifikalari.jsp indirmiş olduğunuz sertifikalar ile PHP ortamında E-Fatura XML dosyalarına rahatlıkla imza atabilirsiniz. Ancak eğer Akis ve benzeri smart kartlar ile imza atacaksanız bu fonksiyonlar işinizi görmeyecektir, kartlar ile imza atmak için bu konumuzu inceleyebilirsiniz: [url=http://yucelkahraman.com.tr/php-icin-e-fatura-imzalama-araci.html]http://yucelkahraman.com.tr/php-icin-e-fatura-imzalama-araci.html[/url]

Devamı için tıklayın...
Etiketler: , ,
E-Fatura imzalama ile alakalı internette türkçe kaynak yok denecek kadar az, bu sebeple bu yazıyı hazırlamayı uygun gördüm. KamuSM'nin dağıtmakta olduğu Java ve .NET platformları için hazır kütüphaneler var, ancak bu kütüphaneleri PHP ile kullanmak için bağımsız çalışan bir araç gerekiyordu. Biraz araştırma yaparak ve KamuSM'nin dağıtmakta olduğu Java kütüphanesinin de yardımıyla bir araç geliştirdim ve bunu sizlerle paylaşmak istedim. PHP ile java kullanmak aslında oldukça basit, yeterki Java sınıfı [b]çalıştırılabilir bir jar[/b] dosyası haline getirilsin, bu konuda PHP'nin exec veya shell_exec fonksiyonları işinizi rahatlıkla görecektir. Aşağıda imzalama işlemini yapan Java sınıfı bulunuyor.

Devamı için tıklayın...
PHP İçin Java İle Hazırladığım E-Fatura UBL-TR Schematron Doğrulama Kullanım Şekli ===================== Bu eklentinin çalışması için sisteminizde en az Java 1.6 sürümü yüklü olmalı.

Devamı için tıklayın...
Yücel KAHRAMAN